Jak zamiast fiskusowi pomagać innym przekazując 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Jak zamiast fiskusowi pomagać innym przekazując 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Niezaprzeczalne fakty:

To nic nie kosztuje. Część zapłaconego przez Ciebie podatku dochodowego Urząd Skarbowy przekaże do potrzebujących osób.

Na pomoc możesz przeznaczyć najwyżej 1% swojego należnego podatku.

Jeden procent możesz przekazać tylko na rzecz organizacji pożytku publicznego (w skr. OPP) znajdującej się na oficjalnej liście tego rodzaju organizacji.

Można wybrać tylko jedną OPP w jednym zeznaniu podatkowym.

Możesz w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podać dodatkowe informacje, które w Twojej ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Możesz np. wskazać konkretną osobę, której chcesz pomóc. Wystarczy, że na swoim zeznaniu podatkowym w rubryce Cel szczególowy 1% podasz imię i nazwisko podopiecznego OPP. By pieniążki szybko trafiły do potrzebującej osoby, czasami warto to zrobić w formie zalecanej przez daną OPP – bez problemu znajdziesz takie informacje na stronie organizacji lub w apelach o pomoc.

Jeden procent może przekazać: podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnik objęty liniowo 19-procentową stawką podatku, podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych.

Aby przekazać 1% należy złożyć rozliczenie roczne w ustawowym terminie.

Jak przekazać 1% podatku?

  • Wypełnij odpowiedni formularz PIT (może to być PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38). Wpisz w odpowiednie rubryki: wnioskowaną kwotę zaokrąglając ją do pełnych dziesiątek groszy w dół (kwota nie może przekroczyć 1% podatku należnego), numer KRS organizacji wybranej z wykazu OPP. Możesz określić cel szczegółowy 1%.
  • Wypełnione zeznanie PIT koniecznie złóż w ustawowym terminie. W przeciwnym razie fiskus nie przekaże pieniążków do OPP.
  • Wpłać swój podatek dochodowy w ustawowym terminie, jeżeli w rozliczeniu rocznym powstała niedopłata. W przeciwnym razie Urząd Skarbowy nie przekaże pieniążków do OPP.

Przydatne miejsca w sieci:

Wyszukiwarka Organizacji Pożytku Publicznego

Strona Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

Aktualne formularze podatkowe znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów

Franio Słuszczak Poznaj Polub Pomóż
Kliknij i przejdź teraz na stronę Frania »

1 komentarz

  1. Kamilla
    2 Mar 2013

    Trzymam za Was kciuki; Kochana Rodzinko 1% przesyłam dla Antosia; wykorzystacie go na pewno lepiej niż ja. Buziaki gorące.
    P.S. Kolorowanki są świetne, cały czas z nich korzystam, jestem przedszkolanką.